Džem od rajčice
Tehnički gledano džem od rajčica se smatra chutneyem (eng.) što bi u prijevodu na hrvatski značilo ajvar :). Ako netko zna ispravniji prijevod ovog anglizma neka mi slobodno javi u komentarima.
Glavna razlika između džema i chutneya je u tome što se džem radi od voća uz dodatak sladila (najčešće šećera), a da nešto bude chutney kod pripreme se dodaje i kiselina.
Chutney se može raditi od voća ali i od povrća, a obje verzije su odličan dodatak raznim, uglavnom slanim, jelima.
Začini su još jedna stvar po kojoj se chutney razlikuje od tradicionalnih recepata za džem. Uz topli zimski začin kao što je cimet u ovaj recept sam dodao češnjak i kumin.
Džem od rajčice
Za ukusan džem od rajčica potrebna je naravno kvalitetna glavna namirnica.
Sorta rajčice koju sam koristio u ovom receptu je volovsko srce iz domaćeg uzgoja OPG Navoj koji se nalazi nedaleko mojih Križevaca.
Nakon što posjetio cure Navoj na Dolcu (treći red treća klupa ako dolazite iz smjera katedrale) i isprobao njihove rajčice odluka je pala da ove godine uz standardnu pasiranu rajčicu napravim i novu vrstu zimnice.
Test je uspio, a svi koji su sudjelovali u isprobavanju džema ostali su oduševljeni njegovim okusom.
Džem od rajčice najbolje je poslužiti uz …
Prvu manju teglicu džema od rajčice pojeo sam na žlicu bez priloga. Drugu i veću teglicu sam pojeo s kruhom, a tek nakon druge teglice sam džem od rajčica počeo koristiti u jelima prilikom kuhanja.
Super je zamjena za ketchup u burgerima i sendvičima. Savršeno paše u umacima na bazi rajčice i paprike, a odličan je prilog i pečenom mesu.
Džem od rajčica
Namirnice
- 1400 grama rajčice (sorta volovsko srce je zbog mesnatosti i slatkog okusa idealna za pripremu ovog recepta)
- 200 grama ljubičastog luka
- 200 grama šećera (umjesto bijelog kristalnog šećera mogu se koristiti i druge vrste šećera)
- 100 ml vinskog octa (po ukusu možete dodati i više octa)
- 200 ml vode (po potrebi ako se džem prebrzo raskuha)
- 1 čajna žlica mljevenog kumina, češnjaka u granulama, soli, ljutog umaka (ljuti umak je opcija ako volite ljute priloge jelima)
- 1/4 čajne žlice cimeta
Potreban pribor
- 1 duboki lonac
Upute za pripremu
- Rajčice volovsko srce operite pod mlazom hladne vode. Rajčice prerežite na pola i nožem izdubite zeleni dio gdje je bila peteljka.
- Očišćene polovice rajčica narežite na kockice veličine oko 1 centimetar, ali ne ne treba previše brinuti o veličini komada rajčice.
- Ljubičasti luk očistite od ljuske i sitno ga nasjeckate.
- U duboki lonac dodajte nasjeckanu rajčicu, nasjeckani ljubičasti luk, vinski ocat, šećer i sve začine.
- Lonac stavite na štednjak i pričekajte nekoliko minuta da rajčice omekane, ispuste sokove i da ta tekućina zavrije. U trenutku kada tekućina u loncu krene kipjeti smanjite jačinu štednjaka na najnižu moguću, dovoljno da se na mjestima vidi kako rajčice lagano vriju, ali ne previše kako se smanjivanje (redukcija) te tekućine ne bi previše brzo odvila.
- Rajčice uz povremeno miješanje nastavite kuhati na najnižoj jačini štednjaka naredna 3 sata. Džem će smanjiti svoj volumen u loncu za skoro 10x. Ako vam brže kuha dodatno smanjite jačinu štednjaka, a slobodno dodate i malo vode kako bi rajčice imale dovoljno vremena da se raskuhaju u gusti umak.
- Skuhani džem od rajčice ostavite kratko da se ohladi prije nego ga još vrućeg prelijete u sterilizirane staklenke za zimnicu. Džem od rajčice čuvajte u hladnjaku i do nekoliko tjedana. U slast! 🙂
Bilješke
- Količini rajčice koju kuhate, kao i veličina te oblik lonca u kojoj se rajčice kuhaju, utječe na ukupno vrijeme kuhanja džema od rajčice. S većim loncima i količinama kuhanje džema do željene redukcije može potrajati i do 5-6 sati.
- Džem od rajčice nije potrebno miješati osim pred sam kraj kuhanja svakih desetak minuta. Svejedno dobro je pripaziti da vam se rajčice ne zalijepe na dnu lonca ako vam je lonac podložan tome.
- Koliko će se rajčice reducirati najviše ovisi o vrsti rajčice. Vodenije rajčice će imati veću redukciju od mesnatijih sorti. Ali cilj dobiti redukciju od 7-10x u odnosu na početni volumen rajčice i luka. Također, da je džem gotov možete vidjeti i po gustoći. Kada je džem toliko gust da prolaskom kuhače po dnu lonca vidite dno lonca na par sekundi prije nego ga džem prekrije možete biti sigurni da je džem spreman za stavljanje u teglice.
- Ako volite BBQ okuse džem slobodno na najmanjoj jačini štednjaka kuhajte i duže, ali uz učestalija miješanja, kako bi se šećeri iz džema dodatno karamelizirali i došli do okusa zapečene karamele. Takav džem će biti tamniji bojom ali jednako ukusan.
Želiš s drugima podijeliti kako ti je ispao ovaj recept? Imaš fotografiju gotovog jela? Pošalji mi fotografiju jela e-mailom i ja ću je potpisanu objaviti ispod recepta.